בדיקות גנטיות לפני נישואין

מידע כללי לנבדקים >> בדיקות גנטיות לפני נישואין

מהן בדיקות גנטיות לפני נישואין?

בדיקות גנטיות לפני נישואין מבוצעות במטרה לאתר סיכון למחלות תורשתיות קשות. כאשר בדיקה כזאת מבוצעת לאחר נישואין או כמו שמקובל בעולם לאחר תחילת הריון, היא בהרבה מקרים חסרת תועלת ממשית ומגיעה מאוחר מידי.

הבדיקות הגנטיות לפני נישואין אותן עורך 'דור ישרים', נועדו לספק מידע מוקדם לפני החלטה על נישואין ובכך למנוע בזמן את הסיכון ללידת תינוקות חולים במחלות תורשתיות קשות.

מי צריך לבצע בדיקות גנטיות לפני נישואין?

ההמלצה של מיטב הרופאים וגדולי הרבנים היא שכל צעיר וצעירה, בשנים שלפני נישואיהם יבצעו בדיקות גנטיות לפני נישואין, ובבוא העת כשזה יהיה רלוונטי יוכלו לבצע בדיקת התאמה ולמנוע עוגמת נפש ומחלות קשות חלילה.

האם יש הבדל בבדיקות של העדות שונות?

בעבר מקובל היה לחשוב כי המחלות התורשתיות הנבדקות במסגרת 'דור ישרים' קיימות רק אצל אוכלוסיית יוצאי מזרח אירופה – אשכנזים. כיום אנו מודעים לשכיחותן של מחלות גנטיות שונות, לבעלי מוצא שונה ולצורך כך התאמנו בפאנל הבדיקות עבור כל נבדק את הבדיקות הגנטיות שרלוונטיות יותר עבורו, זאת  כדי לתת מענה ופתרון לכל בעלי המוצאים השונים.

איך זה עובד?

מערך בדיקת סקר גנטי מורחב לפני נישואין מתבצע על ידי 'דור ישרים' באופן יזום מפעם לפעם וניתן להתעדכן עליהם בעיתונות ואמצעי התקשורת השונים. כמו כן, מתבצעות בדיקות במסגרת מוסדות הלימודים, בישיבות, בסמינרים ובאולפנות וכן ניתן בכל עת לפנות למוקדי הבדיקה של 'דור ישרים' ולבצע את הבדיקה.

הבדיקה הינה פשוטה וקלה, מדובר בבדיקת דם רגילה הנלקחת למעבדות 'דור ישרים', שם היא עוברת את הפענוח המלא והנתונים נשמרים במערכת.

אנונימיות ודיסקרטיות

כל המידע המצוי במאגר 'דור ישרים' מוגן בדיסקרטיות מוחלטת ברמה הגבוהה ביותר ללא שום פשרות. בעת ביצוע בדיקות גנטיות לפני נישואין מוזנים מספרי הטלפון ותאריך הלידה של הנבדק או הנבדקת שמקבלים לידיהם קוד אישי אותו יש לשמור לצורך הזדהות בעת ביצוע בירור ההתאמה. שמות הנבדקים, אינם נשמרים במאגר 'דור ישרים' וזאת כחלק מהסודיות המירבית הנהוגה בארגון.

בירור התאמה לפני נישואין

בהגיע הזמן, בשלב שלפני החלטה על נישואין משותפים, פונים רק באמצעות מספרי הטלפון שנרשמו בעת ביצוע הבדיקה כדי לערוך בירור התאמה על פי הבדיקות המוקדמות, מוסרים את הקודים שניתנו בעת ביצוע בדיקות גנטיות לפני נישואין ובנוסף את תאריכי הלידה של הבחור והבחורה ועל פי נתונים אלו מתבצע בירור ההתאמה הגנטית. בדרך כלל התשובות ניתנות במהירות רבה תוך שעות ספורות אך לעיתים זה עלול לקחת יותר זמן ולכן ההמלצה היא לא לדחות את הבירור לדקה האחרונה.

עד איזה שלב ניתן לבצע בדיקות גנטיות לפני נישואין?

בדיקות 'דור ישרים' נועדו אך ורק לשלב שלפני החלטה על נישואין. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה תקופת זמן לפני שמגיעים לגיל השידוכים ובכך לחסוך עומס ולחץ בזמנים בהם מצפים לתשובה בדחיפות.

במקרים דחופים ובעת הצורך, ניתן לבצע את הבדיקה במוקדי 'דור ישרים' השונים, כשהמטרה היא לסייע ככל האפשר ולהעניק את התשובות בהקדם ככל הניתן.

קבלת התשובה על בדיקות גנטיות לפני נישואין

התשובות של 'דור ישרים' עוסקות אך ורק בהתאמה הגנטית כן או לא. במידה והבדיקה תעלה כי קיים סיכון גבוה שהשילוב הגנטי בין שני הנבדקים עלול להביא ללידת תינוקות עם מחלות קשות, תתקבל תשובה שלילית. בשל הצורך בשמירה קפדנית על דיסקרטיות לא מתבצע פירוט על מצבם האישי של הנבדקים, אלא רק האם יש בין בני הזוג העתידיים התאמה גנטית או לא.

למידע נוסף אודות בדיקות סקר גנטיות פנו אלינו עכשיו!

שאלות נפוצות על בדיקות גנטיות לפני נישואים

הבדיקות מבוצעות במטרה לאתר סיכון למחלות תורשתיות קשות.

ההמלצה היא לעשות בגיל הבחרות, כדי שבבוא העת זה יהיה רלוונטי לפני הנישואין וימנע עגמת נפש ומחלות.

תוכן עניינים

הקודם

בדיקות גנטיות לפי מוצא

הבא

בדיקות סקר גנטיות

צרו איתנו קשר

לשאלות נוספות ויצירת קשר מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.