בדיקות התאמה גנטית

בדיקת התאמה גנטית מטרתה לאפשר לבני זוג לדעת מראש את מידת ההתאמה הגנטית ובכך לצמצם ולמזער את הסיכון ללידת ילדים הסובלים ממחלות ופגמים תורשתיים.

מתי מקיימים בדיקת התאמה גנטית?

לאור ריבוי המחלות התורשתיות השכיחות בעולם, נעשו בדיקות ההתאמה הגנטיות מקובלות ומוכרות והן זוכות להמלצות על ידי כל גורמי הבריאות בעולם. את הבדיקות ב"דור ישרים" מקיימים בדרך כלל עוד לפני שבני הזוג מכירים זה את זו. לפי המלצת הרבנים וגורמי המקצוע של "דור ישרים" כל בחור ובחורה לפני הגיעם לגיל שידוכים מבצעים בדיקה אישית שתוצאותיה נשמרות בדיסקרטיות מוחלטת ואנונימיות גמורה עד לבקשת ההתאמה.

האם יש צורך בשני בני הזוג לבדיקת התאמה גנטית?

השלב הראשון של הבדיקה ב"דור ישרים" מבוצע באופן אישי לכל אחד בנפרד, בבדיקת המעבדה נסקרות כל המחלות הנמצאות ברשימה שאושרו ונבחרו על ידי "דור ישרים" ומופיעות בסל הייעודי. בשלב זה לא נמסרות תוצאות כלל. כמובן שלצורך ביצוע התאמה ומסירת תשובה, יש צורך ששני הצדדים ביצעו בדיקה מוקדמת ותוצאותיה שמורות במערכת.

האם למוצא יש משמעות?

בעבר מקובל היה לחשוב כי המחלות התורשתיות הנבדקות במסגרת "דור ישרים" קיימות רק אצל אוכלוסיית יוצאי מזרח אירופה – אשכנזים. כיום אנו מודעים לשכיחותן של מחלות גנטיות שונות, לבעלי מוצא שונה ולצורך כך התאמנו סל בדיקות ייעודי הבוחן עבור כל נבדק את הבדיקות הגנטיות שרלוונטיות יותר עבורו, זאת על פי הכלל הבסיסי של "דור ישרים" בו לא מייצרים הרחבה של בדיקות ללא צורך נראה לעין.

בקשת התאמה

שיאו של תהליך הבדיקה ב"דור ישרים" הוא בקשת ההתאמה בין שני בני זוג. הנבדקים או הוריהם פונים ל"דור ישרים" עם מספרי הבדיקות ותאריכי הלידה וצוות "דור ישרים" בודק את ההתאמה הגנטית בין בני הזוג. הנבדקים אינם מקבלים את תוצאות הבדיקה ולא מדווחים על נשאות של אחד הצדדים לאחת המחלות הנבדקות. התשובה במקרה זה תהיה "מתאים לנישואין". רק כאשר שני בני הזוג נשאים לאותה מחלה התשובה תהיה "לא מתאים לנישואין".

עד איזה שלב ניתן לבצע בדיקת התאמה גנטית?

בדיקות "דור ישרים" נועדו אך ורק לשלב שלפני החלטה על נישואין. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה תקופת זמן לפני שמגיעים לגיל השידוכים ובכך לחסוך עומס ולחץ בזמנים בהם מצפים לתשובה בדחיפות.

במקרים דחופים ובעת הצורך, ניתן לבצע את הבדיקה במוקדי "דור ישרים" השונים כשהמטרה היא לסייע ככל האפשר ולהעניק את התשובות בהקדם ככל הניתן.

מתי מבקשים התאמה?

רצוי לבקש התאמה בשלבים הראשונים של ההצעה ומומלץ מאד לבדוק התאמה עוד לפני שהבחור והבחורה נפגשים. בדיקה מוקדמת תמנע עוגמת נפש מיותרת. בקשת התאמה מוקדמת אינה מהווה הסכמה לסגירת שידוך.

כל נבדק יכול להגיש מספרים להתאמה ככל שיידרש ללא הגבלה במספר בקשות ההתאמה.

צרו איתנו קשר

לשאלות נוספות ויצירת קשר מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.