הבדיקות שלנו

שיטת הבדיקה של "דור ישרים" היא אנונימית, במאגר הנתונים של "דור ישרים" לא רשומים שמות או כתובות.

כל נבדק ממלא לפני הבדיקה שאלון קצר עם פרטים כגון תאריך לידה, מספרי טלפון וארצות מוצא ומקבל מספר בדיקה ממוחשב. מספר הבדיקה משמש לזיהוי הנבדק במערכת. הנבדקים אינם מקבלים את תוצאות הבדיקה. התשובות הנמסרות לנבדקים הינן תשובות התאמה לבני זוג מוצעים. בדרך זו נמנעת יצירת סטיגמה שלילית על נשאים. תשובות התאמה ניתנות רק כאשר שני הצדדים נבדקו ב"דור ישרים". אין אפשרות לבדוק התאמה מול בדיקות שנערכו במקום אחר.  תשובות ההתאמה או כל פרט אחר הקשור לנבדק ניתנים רק לטלפונים שרשם הנבדק בזמן הבדיקה, הדבר נועד למנוע זליגה של פרטים אישיים לסביבת הנבדק.

למי ולמה מיועדות הבדיקות?

התכנית מיועדת רק לצעירים וצעירות לפני נישואיהם ולפני החלטה על נישואים. התוכנית מיועדת לכאלו המעוניינים למנוע טרגדיות עתידיות של לידת ילדים חולים, על ידי בדיקת התאמה גנטית ביניהם מראש. בשיטה זו, חוסכים את הצורך בביצוע פרוצדורות קשות ומסוכנות בכל הריון, וכן נמנעים מלהיכנס פעם אחר פעם לדילמה הלכתית ומוסרית אם להפסיק הריונו של עובר שנתגלה כחולה. 

שימו לב! תכנית "דור ישרים" אינה נותנת הגנה לבעיות שעלולות להיווצר כתוצאה מנישואי קרובים.

מתי נבדקים?

לפני שמתחילים להיפגש. בכך מונעים מתח, עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות עבור זירוזי בדיקות. לחץ כאן למידע כללי לנבדקים. ל"דור ישרים" תחנות בדיקה קבועות בהן ניתן להיבדק לאורך כל השנה. לחץ כאן לרשימת התחנות ומועדי הבדיקה. המועד והמיקום המתאים והמומלץ ביותר לבדיקות הינו במסגרת מוסדות החינוך, שם גם ניתן סבסוד מיוחד.  מוסדות חינוך שטרם שולבו בתכנית, מתבקשים ליצור קשר עם משרדינו, לטובת תלמידיהם, על מנת לקבוע מועד מתאים לעריכת הבדיקות. אפשרות נוספת – מבצעי בדיקות מיוחדים אותם עורכת "דור ישרים" ברחבי הארץ לאחר חג הסוכות ולאחר חג הפסח. פרטים ניתן לקבל במשרדינו.

איפה נבדקים?

שינויים בחג החנוכה: תחנות דור ישרים בירושלים וב"ב תהיינה פתוחות בצהריים בשעות 14:00-16:00 ולא בשעות 16:00-18:00. שאר השעות ללא שינוי. בברכת חג חנוכה שמח!

ירושלים

בני ברק

חיפה

אשדוד

סוגי הבדיקות

מידע כללי לנבדקים

איזו משמעות יש למוצא בבדיקות גנטיות?

בהיסטוריה הרפואית ידוע כי מחלות מסוימות עלולות להשתרש באזורים גיאוגרפיים שונים בעוצמה ובשכיחות גבוהה במיוחד ולעומתם במקומות אחרים בצורה מצומצמת או בכלל לא להופיע. הדבר נכון שבעתיים כשמדובר במחלות גנטיות המועברות בצורה תורשתית על ידי נשאי אותה מחלה אל הדורות הבאים.

בעת הקמת האגודה למניעת מחלות גנטיות – "דור ישרים" לפני עשרות שנים, היה מקובל בקהילייה הרפואית ובציבור בכלל, שהסיכון  להימצאות נשאים למחלות אלו שכיח ברוב עד כל המקרים, דווקא אצל יהודים "אשכנזים" יוצאי ארצות מזרח אירופה.

זו הסיבה שבאותן שנים נבדקו בבדיקות הגנטיות המקדימות של האגודה בעיקר יוצאי המדינות הללו. יהודים יוצאי ארצות המזרח "ספרדים" לא מצאו צורך בבדיקות אלו ובצדק.

מה השתנה עם השנים?

עם השנים חלו מספר שינויים דרמטיים ששינו את המפה לחלוטין הן מבחינת הצורך והן מבחינת המודעות.

ראשית, המעבדות המתקדמות של "דור ישרים" שהחלו את הדרך במספר בדיקות גנטיות מצומצם של מחלות שכיחות במיוחד כמו טיי זקס (TS) וסיסטיק פיברוזיס (CF) התפתחו מאוד עם השנים והורחבו לבדיקה של מחלות קשות נוספות. ככל שהתרחב מעגל הבדיקות כך הוא הפך רלוונטי יותר לקהלים נוספים.

מה הן הבדיקות הגנטיות לפי מוצא?

כיום אנו מודעים לשכיחותן של מחלות גנטיות שונות, לבעלי מוצא שונה ולצורך כך התאמנו סל בדיקות ייעודי הבוחן עבור כל נבדק את הבדיקות הגנטיות שרלוונטיות יותר עבורו, זאת על פי הכלל הבסיסי של "דור ישרים" בו לא מייצרים הרחבה של בדיקות ללא צורך נראה לעין.

האם לבעלי מוצא מזרחי יש צורך בבדיקות המוקדמות?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא – בוודאי שכן. במשך השנים חוקרי המעבדות של "דור ישרים" עוקבים כל הזמן אחרי ההתפתחויות בעולם המחלות הגנטיות בצורה אינטנסיבית ויסודית. מקרים רבים של משפחות ממוצא מזרחי שנולדו להם ילדים החולים במחלות תורשתיות, הביא למסקנה ברורה שכיום לצערנו המוצא לא מהווה חיסון בפני אותן מחלות ויש צורך בבדיקה מוקדמת לכולם.

יצויין, שישנה המלצה חד משמעית של משרד הבריאות והגופים הרלוונטיים, לעריכת בדיקות סקר גנטיות לכל בעלי המוצא.

למה יש בדיקות גנטיות שונות לפי מוצא?

עם זאת, המחקרים הרפואיים של "דור ישרים" ושל עולם הרפואה הכללי עדיין מסווגים חלק מהמחלות התורשתיות הקשות כשכיחות ונפוצות יותר אצל בעלי מוצא אשכנזי ולעומתן מחלות אחרות כשכיחות יותר אצל בעלי מוצא מזרחי ולכן, בנו ב"דור ישרים" סל שונה של בדיקות לפי מוצא כדי לחסוך בדיקות מיותרות ולצמצם את הטווח לפי רמת הסיכון המקובלת בעולם הרפואי.

אלו בדיקות קיימות בכל סל?

כיום מוצעים לנבדקים שני סלים בסיסיים  וסל המשלים. הסלים הבסיסיים מותאמים למוצא הנבדק – סל בסיסי למוצא אשכנזי וסל בסיסי ליוצאי עדות המזרח ותימנים (לפי המלצת משרד הבריאות). נבדק שהמוצא שלו הינו אשכנזי וספרדי,  ייבדק גם למחלות שבסל הבסיסי האשכנזי וגם למחלות שבסל הבסיסי לעדות המזרח. בנוסף מוצע לנבדקים סל משלים הכולל 6 מחלות נוספות המצויות באוכלוסייה האשכנזית.

את רשימת הבדיקות המלאה ניתן למצוא באתר לקריאה ולהורדה, כולל הסברים מורחבים ומפורטים על כל בדיקה ומשמעותה.

מסלולי הבדיקה

ניתן להיבדק באחד משלושה מסלולים:

בדיקה רגילה או בדיקה קבוצתית (ישיבה/סמינר/אולפנה או מבצעי בדיקות מרוכזים) – תשובות התאמה לאחר שלושה חודשים.

בדיקה בהליך ביניים – תשובות התאמה לאחר שלושה שבועות.

בדיקה מזורזת – תשובות התאמה לאחר שבעה ימי עבודה.

השתתפות קופות החולים

קופות החולים משתתפות באופן משמעותי בעלויות הבדיקה במסגרת הביטוחים המשלימים.

*מבוטחי "כללית מושלם" / "כללית פלטינום" / "מכבי זהב" / "מכבי שלי" יתקשרו ל"דור ישרים" לפני הבדיקה, על מנת להסדיר את ההנחה. במידה שהבדיקה מתבצעת בתחנות "דור ישרים", הסדרי ההנחה מתבצעים במקום ואין צורך להסדיר מראש את ההנחה.     

*מבוטחי "מאוחדת שיא" "מאוחדת עדיף" יביאו איתם לבדיקה התחייבות ממזכירות הקופה.

*מבוטחי שאר הקופות ישלמו מחיר מלא בזמן הבדיקה, יקבלו קבלה ויציגו את הקבלה בסניף הקופה שלהם כדי לקבל החזר לפי תנאי הביטוח שלהם.

חלק מהבדיקות מסובסדות על ידי משרד הבריאות, ולכן מי שנבדק ב"דור ישרים", לא יהיה זכאי שוב לסבסוד לבדיקות אלו. אין צורך לצום לפני הבדיקה. 

הכרטיס הורוד!

בכרטיס הורוד ממלא הנבדק את תאריך הלידה, טלפונים ליצירת קשר, ארצות מוצא ומספר זהות.

הבדיקות שלנו