הבדיקות שלנו

שיטת הבדיקה של 'דור ישרים' היא אנונימית, במאגר הנתונים של 'דור ישרים' לא רשומים שמות או כתובות.

כל נבדק ממלא לפני הבדיקה שאלון קצר עם פרטים כגון תאריך לידה, מספרי טלפון וארצות מוצא ומקבל מספר בדיקה ממוחשב. מספר הבדיקה משמש לזיהוי הנבדק במערכת. הנבדקים אינם מקבלים תוצאות אישיות לבדיקה שלהם. התשובות הנמסרות לנבדקים הינן תשובות התאמה גנטיות לבני זוג מוצעים. בדרך זו נמנעת יצירת סטיגמה שלילית על נשאים. תשובות התאמה ניתנות רק כאשר שני הצדדים נבדקו ב'דור ישרים'. אין אפשרות לבדוק התאמה מול בדיקות שנערכו במקום אחר.  תשובות ההתאמה או כל פרט אחר הקשור לנבדק ניתנים רק לטלפונים שרשם הנבדק בזמן הבדיקה, הדבר נועד למנוע זליגה של פרטים אישיים לסביבת הנבדק.

למי ולמה מיועדות הבדיקות?

התכנית מיועדת רק לצעירים וצעירות לפני נישואיהם ולפני החלטה על נישואים. התוכנית מיועדת לכאלו המעוניינים למנוע טרגדיות עתידיות של לידת ילדים חולים, על ידי בדיקת התאמה גנטית ביניהם מראש. בשיטה זו, חוסכים את הצורך בביצוע פרוצדורות קשות ומסוכנות בכל הריון, וכן נמנעים מלהיכנס פעם אחר פעם לדילמה הלכתית ומוסרית אם להפסיק הריונו של עובר שנתגלה כחולה. 

שימו לב! תכנית 'דור ישרים' אינה נותנת הגנה לבעיות שעלולות להיווצר כתוצאה מנישואי קרובים.

הודעה חשובה!                                                                                                                                                                                                            מושתלי מח עצם או דם טבורי אינם יכולים להשתתף בתכנית, כיון שדמם של המושתלים נוצר כתוצאה מההשתלה, כך שזה לא יבדוק את ה-D.N.A. של הנבדק אלא של התורם.

מתי נבדקים?

רצוי לפני שמתחילים להיפגש. בכך מונעים מתח, עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות עבור זירוזי בדיקות. לחץ כאן למידע כללי לנבדקים. ל'דור ישרים' תחנות בדיקה קבועות בהן ניתן להיבדק בדיקות גנטיות או בדיקת סקר גנטי לאורך כל השנה. לחץ כאן לרשימת התחנות ומועדי הבדיקה. המועד והמיקום המתאים והמומלץ ביותר לבדיקות הינו במסגרת מוסדות החינוך, שם גם ניתן סבסוד מיוחד. 

מוסדות חינוך שטרם שולבו בתכנית, מתבקשים ליצור קשר עם משרדינו, לטובת תלמידיהם, על מנת לקבוע מועד מתאים לעריכת הבדיקות. אפשרות נוספת – מבצעי בדיקות מיוחדים אותם עורכת 'דור ישרים' ברחבי הארץ לאחר חג הסוכות ולאחר חג הפסח. פרטים ניתן לקבל במשרדינו.

איפה נבדקים?

ירושלים

בני ברק

חיפה

אשדוד

מסלולי הבדיקה

ניתן להיבדק באחד משלושה מסלולים:

בדיקה רגילה או בדיקה קבוצתית (ישיבה/סמינר/אולפנה או מבצעי בדיקות מרוכזים) – תשובות התאמה לאחר 90 ימי עבודה.

בדיקה בהליך ביניים – תשובות התאמה לאחר 21 ימי עבודה.

בדיקה מזורזת – תשובות התאמה לאחר שבעה ימי עבודה.

השתתפות קופות החולים

קופות החולים משתתפות באופן משמעותי בעלויות הבדיקה במסגרת הביטוחים המשלימים.

*מבוטחי 'כללית מושלם' / 'כללית פלטינום' / 'מכבי זהב' / 'מכבי שלי' יתקשרו ל'דור ישרים' לפני הבדיקה, על מנת להסדיר את ההנחה. במידה שהבדיקה מתבצעת בתחנות 'דור ישרים', הסדרי ההנחה מתבצעים במקום ואין צורך להסדיר מראש את ההנחה.     

*מבוטחי 'מאוחדת שיא' 'מאוחדת עדיף' יביאו איתם לבדיקה התחייבות ממזכירות הקופה.

*מבוטחי שאר הקופות ישלמו מחיר מלא בזמן הבדיקה, יקבלו קבלה ויציגו את הקבלה בסניף הקופה שלהם כדי לקבל החזר לפי תנאי הביטוח שלהם.

חלק מהבדיקות מסובסדות על ידי משרד הבריאות, ולכן מי שנבדק ב'דור ישרים', לא יהיה זכאי שוב לסבסוד לבדיקות אלו. אין צורך לצום לפני הבדיקה. 

מידע כללי לנבדקים

איזו משמעות יש למוצא בבדיקות גנטיות?

בהיסטוריה הרפואית ידוע כי מחלות מסוימות עלולות להשתרש באזורים גיאוגרפיים שונים בעוצמה ובשכיחות גבוהה במיוחד ולעומתם במקומות אחרים בצורה מצומצמת או בכלל לא להופיע. הדבר נכון שבעתיים כשמדובר במחלות גנטיות המועברות בצורה תורשתית על ידי נשאי אותה מחלה אל הדורות הבאים.

בעת הקמת האגודה למניעת מחלות גנטיות – 'דור ישרים' לפני עשרות שנים, היה מקובל בקהילייה הרפואית ובציבור בכלל, שהסיכון להימצאות נשאים למחלות אלו שכיח ברוב עד כל המקרים, דווקא אצל יהודים 'אשכנזים' יוצאי ארצות מזרח אירופה.

זו הסיבה שבאותן שנים נבדקו בבדיקות הגנטיות המקדימות של האגודה בעיקר יוצאי המדינות הללו. יהודים יוצאי ארצות המזרח 'ספרדים' לא מצאו צורך בבדיקות אלו ובצדק.

מה השתנה עם השנים?

עם השנים חלו מספר שינויים דרמטיים ששינו את המפה לחלוטין הן מבחינת הצורך והן מבחינת המודעות.

ראשית, המעבדות המתקדמות של 'דור ישרים' שהחלו את הדרך במספר בדיקות גנטיות מצומצם של מחלות שכיחות במיוחד כמו טיי זקס (TS) וסיסטיק פיברוזיס (CF) התפתחו מאוד עם השנים והורחבו לבדיקה של מחלות קשות נוספות. ככל שהתרחב מעגל הבדיקות כך הוא הפך רלוונטי יותר לקהלים נוספים.

מה הן הבדיקות הגנטיות לפי מוצא?

כיום אנו מודעים לשכיחותן של מחלות גנטיות שונות, לבעלי מוצא שונה ולצורך כך התאמנו בפאנלי הבדיקות המיועדים לכלל העדות, את הבדיקות הגנטיות הרלוונטיות יותר עבורו, זאת  כדי לתת מענה ופתרון לכל בעלי המוצאים השונים.

האם לבעלי מוצא מזרחי יש צורך בבדיקות המוקדמות?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא – בוודאי שכן. במשך השנים חוקרי המעבדות של 'דור ישרים' עוקבים כל הזמן אחרי ההתפתחויות בעולם המחלות הגנטיות בצורה אינטנסיבית ויסודית. מקרים רבים של משפחות ממוצא מזרחי שנולדו להם ילדים החולים במחלות תורשתיות, הביא למסקנה ברורה שכיום לצערנו המוצא לא מהווה חיסון בפני אותן מחלות ויש צורך בבדיקה מוקדמת לכולם.

יצוין, שישנה המלצה חד משמעית של משרד הבריאות והגופים הרלוונטיים, לעריכת בדיקות סקר גנטיות לכל בעלי המוצא.

למה יש בדיקות גנטיות שונות לפי מוצא?

עם זאת, המחקרים הרפואיים של 'דור ישרים' ושל עולם הרפואה הכללי, עדיין מסווגים חלק מהמחלות התורשתיות הקשות כשכיחות ונפוצות יותר אצל בעלי מוצא אשכנזי ולעומתן מחלות אחרות כשכיחות יותר אצל בעלי מוצא מזרחי ולכן, התאימו ב'דור ישרים' בתוך הפאנלים השונים  של הבדיקות הגנטיות, בדיקות המותאמות לפי כל מוצא ומוצא כדי לצמצם את הסיכון למחלות הגנטיות השכיחות בכל עדה ועדה.

אלו בדיקות קיימות בכל פאנל?

הפאנל הבסיסי של 'דור ישרים' כולל בדיקה לחמישים וארבע מחלות גנטיות רצסיביות המוגדרות ברובן כקשות ויותר שכיחות. הפאנל מיועד לכלל העדות, לפי הנצרך בכל עדה ועדה.

עם התרחבות המחקר הגנטי עמלו ב'דור ישרים' בשנים האחרונות על מחקרים ובדיקות למחלות הגורמות ללקויות שמיעה, וכיום יש אפשרות להוסיף את הבדיקות של פאנל השמיעה. הפאנל מיועד לצמצום משמעותי של הסיכון ללקויות שמיעה רצסיביות והוא כולל בדיקה לעשרים מחלות הקשורות לשמיעה. 'דור ישרים' ממליצה על הוספת הפאנל.

את רשימת הבדיקות המלאה ניתן למצוא באתר לקריאה ולהורדה, כולל הסברים מורחבים ומפורטים על כל בדיקה ומשמעותה.

צרו איתנו קשר

לשאלות נוספות ויצירת קשר מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.