המחלות הנבדקות

בדור ישרים

ב"דור ישרים" בודקים רק מחלות גנטיות אוטוזומליות רצסיביות, המופיעות בתדירות גבוהה בקהילה היהודית ופוגעות בחולים בצורה קטלנית או באופן קשה ביותר.

כיום מוצעים לנבדקים שני סלים בסיסיים  וסל המשלים. הסלים הבסיסיים מותאמים למוצא הנבדק – סל בסיסי למוצא אשכנזי וסל בסיסי ליוצאי עדות המזרח ותימנים (לפי המלצת משרד הבריאות). נבדק שהמוצא שלו כולל גם אשכנזים וגם עדות המזרח יבדק גם למחלות שבסל הבסיסי האשכנזי וגם למחלות שבסל הבסיסי לעדות המזרח. בנוסף מוצע לנבדקים סל משלים הכולל 6 מחלות נוספות המצויות באוכלוסיה האשכנזית.

תשובת ההתאמה מבוססת על התוצאות שהתקבלו ב"דור ישרים" ממעבדות מוסמכות שיש להן הכרה של משרד הבריאות ושנבחנו על ידי ארגון "דור ישרים" ונמצאו עומדות בדרישות מחמירות של אבטחת איכות.

בכל המחלות, נבדקות המוטציות הסטנדרטיות הידועות בקהילות היהודיות השונות. (פירוט המחלות והמוטציות הנבדקות, מופיע בעמודים נפרדים באתר)

לא ניתן לשלול לחלוטין נשאות למחלות אלו או למחלות גנטיות אחרות!

כמו כן, אין בהתאמה הניתנת, כיסוי למחלות גנטיות שעלולות להיות כתוצאה מנישואין של קרובי משפחה.

לידיעתכם! רשימת הבדיקות הנערכות ב'דור ישרים' כוללות מחלות גנטיות המועברות בהורשה רציסיבית בלבד, ואינה כוללת את מחלת X שביר ודושן או מחלות נוספות שאינן תלויות בהתאמה עם בן הזוג. ניתן לבדוק X שביר ודושן ללא תשלום במסגרות רפואיות אחרות.

האם בעתיד יתווספו לסל בדיקות נוספות?

בדיקות המתווספות לרשימת הבדיקות של "דור ישרים" חייבות להיות אמינות ביותר. לא כל בדיקה הקיימת היום בשוק עומדת בקריטריונים הללו.
עם התקדמות המדע ופיתוחן של בדיקות נוספות למחלות קטלניות ו/או קשות אחרות, הוועדה הרפואית וועדת הרבנים המייעצת של "דור ישרים" עוברות על הבדיקות, כאשר ההחלטה האם לכלול אותן בסל הבדיקות נקבעת בהתחשב בחומרת התסמינים, מהימנות הבדיקה, שכיחות הנשאות וטיפולים קיימים עבור המחלה.
מטרתו של "דור ישרים" בעזרת השם, היא להכחיד בסופו של דבר את המחלות הגנטיות הרצסיביות הקשות והקטלניות מקרב הקהילה.

 

צריכים מידע על בדיקות גנטיות מורחבות או מחלות גנטיות? פנו אלינו עכשיו!